Program dowolny

PROGRAM DOWOLNY

Ulubiony kontynent? Afryka. Ulubiony kraj? Włochy. W Italii byliśmy (razem i osobno) 9 razy. Włochy można zwiedzać na wiele sposobów i za każdym razem odkryjemy coś nowego. Najlepszy jest „program dowolny” – skrojony pod własne updobania, ale też taki, który nie wymusza stuprocentowej realizacji. Tak było w trakcie naszej peregrynacji po Małej Italii. Poniżej program tej wycieczki – może kogoś zainspiruje do podążania naszymi śladami.

SZLAKIEM MIAST WILLIAMA SZEKSPIRA

W drogę!

Będziemy włóczyć się po północnych Włoszech w myśl refrenu ze starego musicalu „Kiss me Kate” : We open in Venice, We next play Verona, Then on to Cremona, Lotsa laughs in Cremona, Our next jump is Parma, Then Mantua, Then Padua.” W północnej Italii działa się akcja kilku sztuk Szekspira: „Kupiec Wenecki”, „Otello”, „Romeo i Julia”, „Poskromienie złośnicy”, „Dwaj szlachcice z Werony”. Spróbujemy odnaleźć ślady szekspirowskich bohaterów.

Dzień pierwszy: Warszawa – Tarvisio

6.00 – przejazd na trasie Warszawa – Tarvisio trasą na Cieszyn, Ołumuniec, Brno, Wiedeń, Graz, Klagenfurt  – ok. 1100 km, czas przejazdu ok. 12. godzin. Zakwaterowanie HOTEL 2000, Tarvisio, Via Parini 4, tel. +390428644223.

Dzień drugi: Tarvisio – Mestre – Wenecja

8.00 – przejazd na trasie Tarvisio – Mestre ok. 210 km, 2 godz. Po drodze zwiedzanie rzymskich budowli w Concordii koło Portogruaro. Zakwaterowanie w hotelu Adria, Mestre, Via Cappucina 34, tel. +39041989755. Po krótkim odpoczynku – przejazd autobusem do Wenecji. Zwiedzanie miasta, spacerem do San Marco, poszukiwanie Szyloka i Antonia.

Dzień trzeci: Wenecja

8.00 – zwiedzanie Wenecji, podróż gondolą, zwiedzanie wysp San Michele i Murano.

Dzień czwarty: Wenecja – Padwa – Werona

8.00 – wyjazd z hotelu, przejazd do Padwy – 45 km, ok.40 minut. Bo tu mieszkała słynna złośnica Kasia, do której przyjechał z Werony Petrucchio. Zwiedzanie zabytków wokół Palazzo della Ragione, wizyta w Muzeum Eremitani (Piazza Eremitani 8, od 9.00 do 19) i kaplicy Scrovegnich. Tu znajdują się słynne freski Giotta, przedstawiające sceny z życia Jezusa. Spacer na Piazza del Santo do bazyliki di Sant’Antonio.

13.00 Wyjazd z Padwy do Werony, przejazd 90 km, ok. 1 godz.. Zakwaterowanie w hotelu La Grotta, Werona, Strada Bresciana 16, tel. +390458905702

16.00 – wyjazd z hotelu do centrum Werony, spacer wokół Arena di Verona, kolacja.

21.30 – przedstawienie operowe „Aida” w Arena di Verona.

Dzień piąty: Werona – Mantua – Cremona – Mediolan

8.00 – przejazd do Mantui – 45 km, ok.40 minut. Zwiedzanie zabytków miasta, położonego nad trzema sztucznymi jeziorami, które wybudowaneo jeszcze w średniowieczu. To właśnie do tego miasta został wygnany Romeo po zabójstwie jednego z Kapuletich. Tutaj też był tworzony trzeci legion Legionów Polskich.  Do obejrzenia kiedyś największy w Europie zespół pałacowy Palazzo Ducale.

12.00 – przejazd do Cremony ok. 1 godz. Spacer do Piazza del Comune i Loggia dei Militi. Po drugiej stronie placu znajduje się katedra z najwyższą we Włoszech kampanilą – Torazzo. (112 m.).  Jest znane włoskie przysłowie: jeden św. Piotr w Rzymie, jeden port w Ankonie, jedna wieża w Cremonie. Lunch.

17.00 przejazd do Mediolanu – 100km, 1 godz. 10 minut. „Dwaj szlachcice z Werony” także podążali do Mediolanu. Zakwaterowanie w hotelu Mistral,Via Toffetti 4, Ripamonti Corveto, tel. + 390225300197’.

Dzień szósty: Mediolan

9.00 – wyjazd z hotelu na zwiedzanie miasta. Podróż metrem ze stacji Porto di Mare do stacji Duomo. Zwiedzanie zabytków wokół Piazza del Duomo: katedra (baptysterium, dach, skarbiec), teatr La Scala, Galeria Wiktora Emanuela II. Potem przejazd do Corso di Porta Ticinese na zwiedzanie kościoła San Lorenzo. Lunch a po nim przejazd na Corso Matteoti 12 na zakupy w sklepie A&F.

Dzień siódmy: Mediolan

7.00 – wyjazd z hotelu na obejrzenie „Ostatniej Wieczerzy”.

8.30 – oglądanie „Ostatniej wieczerzy” w kościele Santa Maria delle Grazie przy placu o tej samej nazwie. Spacer po Mediolanie w okolicach kościoła.

12.00 Przejazd do dzielnicy mody Via Montenapoleone. Zwiedzanie dzielnicy Brera a jeśli będą bilety to zajdziemy do Pinacoteca di Brera, jednej z najwspanialszych galerii sztuki włoskiej. Powrót do hotelu.

Dzień ósmy: Jezioro Como

9.00 – Wyjazd z hotelu nad jezioro Como – ok. 50 km, 1 godz. Zwiedzanie zabytków Como, potem przejazd do Cernobbio i zwiedzanie parku hotelu Villa d’Este. Tu gościli między innymi  książę Edward i pani Simpson. Potem jedziemy szukać willi George Clooneya w Laglio. Lunch w jakiejś restauracji nad jeziorem.

16.00 – przejazd do Bellagio, do hotelu Albergo Ristorante Silvio, Bellagio Via P. Carcano 10/12. Kolacja na tarasie z widokiem na jezioro.

Dzień dziewiąty: Bellagio, Jezioro Como

9.30 – rejs statkiem po jeziorze Como, spacer po Bellagio, zwiedzanie rezydencji Villa Serbelloni.

14.00 – samochodowy spacer wokół jeziora Como, albo leisure time – czyli wypoczynek przed powrotem do Polski

Dzień dziesiąty: Bellagio-Warszawa

6.00 – wyjazd do Polski